Mehkamaa

Kogukond, riik ja omavalitsus kui partnerid

Pärast haldusreformi 2017. aastal on mitmetes piirkondades üle Eesti kohapealsete teenuste maht üha vähenenud: suletud on raamatukogusid, koondatud kultuurikorraldajaid või noorsootöötajaid, vähendatud kooliastmeid või korraldatud iseseisvad koolid ümber õppekohtadeks. Elujõulistes piirkondades toimetavad tegusad ja ühtehoidvad kogukonnad on mures, et peagi ei jäägi kohapeale praktiliselt enam avalikke teenusi alles ning pettunud, et otsused näivad sageli minevat kogukonnast üle. Eduka elu- ja toimekeskkonna loomiseks igas Eestimaa nurgas on vaja, et kogukond, riik ja kohalik omavalitsus leiaksid ühiselt lahendused, mis võtaks arvesse kõikide osapoolte vaadet ning peaksid üksteist arvestavat, sisulist ja avatud diskussiooni.

Aruteluküsimus: Kuidas olla kogukonnana arvestatav partner KOVile ja riigile?

Pakutud lahendused:

Lahendus 1: Võimestada kogukondi ja tõsta nende teadlikkust ning pädevust, et osaleda KOV (eelarvelistes) otsustusprotsessides. Kogukond peaks olema KOV protsessidest teadlik, et teha õigeaegselt avalikustatud Exceli tabelitesse omapoolseid ettepanekuid. Olulised osapooled on kogukond, valla esindajad ja volikogu esindajad, piirkonna ettevõtjad. Oluline õnnestumiseks on avatud dialoog KOVi ja kogukonna vahel.
Lahendus 2: Luua iga volikogu juurde kogukonnakomisjon, mis on võrdne teiste volikogu komisjonidega. Komisjoni peab looma KOV volikogu ning kehtestama ka vastavasisulised määrused. Paikkondade kogud peavad ise saama komisjoni määrata oma esindajad. Olulised osapooled on KOVi volikogu ja paikkondlikud kogud, kes kaasavad komisjoni ka valdkonna spetsialistid. Lahenduse õnnestumiseks on vajalik KOVi tegelik tahe kogukondi kaasata.
Lahendus 3: Kogukond on kokkuhoidev – osaleb aktiivselt otsuste planeerimisperioodil. Selleks on vaja kogukonnavaimsust ja head eestvedajat. Olulised osapooled on kogukondade juhid, MTÜ-de juhid, külavanemad, vallavalitsus, volikogu, volikogude komisjonid, nn “küla kellad”, ettevõtjad, põllumehed. Oluline on usaldus, usk maaelusse, kindlustunne.
Lahendus 4: Noorenenud kogukonnad innovaatiliste lahendustega. Noortele tuleb anda “präänikuid” maale elama tulemiseks. Olulised osapooled on ministeeriumid oma seadustega, näiteks Haridus- ja Teadusministeerium võiks maale noori spetsialiste suunata. Samuti KOV – suunamine toetustega (arstid, õpetajad jm). Oluline õnnestumiseks on see, et riigi prioriteet oleks piirkondade tasakaalustatud areng.
Lahendus 5: MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant esitab Riigikogule eelnõu vastutuse printsiibi rakendamiseks ühiskonnas. Kodukant algatab teemakohase arutelu ühiskonnas ja jälgib selle eelnõu elluviimist. Olulised osapooled on kõik, keda see puudutab ja kes seda vajalikuks peavad. Oluline on olla järjepidev ja nõudlik ja et iga kogukond toetaks seda mõtet.
Lahendus 6: Mandaadiga seotud kohaliku omavalitsuse volikogu liige vastutab oma piirkonna arengu ja heaolu eest. Et ellu viia, tuleb luua kogukondade arengukava ja anda see volikogule töövahendiks. Osapooled, keda tuleks kaasata, on kodanikuühendused, kool, lasteaed, KOV, raamatukogud, ettevõtjad. Õnnestumiseks on oluline sõnastada ühine eesmärk ning leida lahendused läbi ausa ja avatud dialoogi.
Lahendus 7: Selgelt tuleb defineerida KOVi, kogukonna ja riigi omavaheline vastutus. Aktiviseerida tuleb KOVi ja külade aktiivsete inimeste vaheline koostöö ja kokkusaamised. Seda on kõige parem ellu viia nii, et riik, KOV ja kogukond töötavad välja viisi, kuidas omavaheline suhtlus tööle panna. Oluline on eelkõige info liikuvus ja läbipaistvus. Koos tuleb püstitada tulevikuvisioon! Kaasata tuleks kõik aktiivsed ja mitteaktiivsed kogukonnaliikmed, et rääkida, kuulata ja arutleda. Oluline õnnestumiseks on päriselt ja ajasurveta kokku saada ehk füüsilised kohtumised suurema ajalimiidiga.
Lahendus 8: KOV peab suurendama otsuste avalikkust ja läbipaistvust. Otsuste tegemise protsessid ja nende põhjendused tuleb teha avalikult kättesaadavaks. Otsuste tegemisel on vaja läbipaistvust, KOVid peaksid olema apoliitilised ja sõltumatud. Olulised osapooled on riik, KOV, kogukonnad (sh kindlasti ka noored). Oluline õnnestumiseks on tahe, koostöö, suhtlus (kuulamine ja kuulmine).

Ettepanekud ja kommentaarid KOV-ile, riigile:

  1. MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant võiks võimestada kohalikke kogukondasid osalema eelarvelistes protsessides õigeaegselt ja pädevalt, nii et kogukondade arvamust võetaks otsustamisel rohkem arvesse.
  2. KOVid võiksid volikogude juurde luua kogukonnakomisjonid, mis on juriidiliselt võrdsed teiste volikogu komisjonidega.
  3. MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant peaks olema eestkostja külade eest. KOV peaks kogukondadega arvestama. Riik peaks usaldama omavalitsust ning koos ülesannete delegeerimisega andma selleks ka vastavad vahendid. 
  4. Riik peaks seadustega kaitsma olemasolevat kohalikku teenustevõrku.
  5. Nii KOV, riik kui Kodukant võiksid kogukonna vajadusi rohkem kuulda võtta ja nendega rohkem arvestada. 
  6. KOV peaks looma visiooni kogukonnast (kogukonna arengukava) ja selgitama valla eesmärke ning ootusi kogukonnale läbi ausa ja avatud dialoogi.
  7. Nii KOV, riik kui Kodukant võiksid korraldada rohkem füüsilisi kohtumisi suurema ajalimiidiga.
  8. KOV peaks olema läbipaistev ning kuulama rohkem kogukondi, nendega rohkem arvestama.

Kommenteeri lahendusi

Kommentaarid on avalikud